روند طراحی ۱۹ سایت معتبر برای سال ۲۰۱۸(بخش ۳)

البته از نظر یکی از مهندسان طراح LinkedIn می توان امکان دسترسی را به صورت زیر نیز تعریف کرد:

دسترسی به معنای گسترش و خلق فضایی که بین رابط – کاربر یا هر کس دیگری از جمله افراد معلول ایجاد شده طوری که  بتوانند به صورت مستقل در آنجا فعالیت نموده و به سهولت با وب سایت مربوطه ارتباط برقرار کنند.

در واقع همه چیز کلیدی محسوب می شود.

5 –کاربردها و پیشرفت های فراگیر انیمیشن ها

رسانه، یک پیام است.

مارشال مک لوهان

وب را نمی توان یک رسانه ی ایستا تصور کرد. با وجود جذابیت های صفحات وب که ثابت و پایدار هستند و حقیقت مطالب معروفی از زبان شخصیت هایی چون جاستین جکسون و جمله مشهورش ” این یک صفحه وب است ” ولی وب اجازه می دهد تا بیشتر کلمات موجود در یک صفحه قابلیت چاپ داشته باشند.

روند طراحی وب سایت های معتبر
اگر ادعای مک لوهان به هر دلیلی موجه بوده و معتبر باشد این می تواند بدین معنی باشد که برخی از معانی و مفاهیم وب در حال کشمکش برای همراهی و ایجاد تحرک است.

توانایی یک صفحه وب فقط به قصد ارائه اطلاعات ما به ساده و مختصر نبوده و نیست بلکه برای ایجاد جنبش و تکاپو بوده و مهمتر از همه به ما اجازه می دهد که با این معلومات ارتباط برقرار کنیم و مؤثر واقع شویم.

با آن که هر چیزی درحال حرکت است ولی ( هرگز مسیرشان را عوض نمی کنند ) همانطور که از طریق وب گردی می توانید به مطالب گوناگونی دسترسی پیدا کنید و این کار به طور فزاینده ای رو به افزایش است در واقع این اطلاعات صرفأ مختص شما نبوده و فقط در آن موقعیت در دسترس شما قرار گرفته است و توجه شما را به صورت بریده بریده و منقطع به خودش جلب می کند.

واضح است که نباید از این محیط خارج شویم همیشه انیمیشن ها این استعداد را دارند که بتوانند شما را با حرکاتی محیر العقول و غیر قابل پیش بینی و نیز با استفاده از تجربیاتی لذتبخش ما را غافلگیر کنند و این تجربه در خصوص افرادی که دارای معلولیت های ذهنی یا حرکتی هستند بیشتر به بار می نشیند و مورد توجه قرار می گیرد.

اما اگر این انیمیشن جذاب به درستی و در موقعیت و زمان مناسبی به کار رود می تواند توجه مخاطب و بازدید کننده به محتوا را نیز به همان شیوه و با روشی صحیح به خود جلب نماید. همچنین می تواند به او کمک کند تا مطمئن شود که خطوط، اصلی بوده و طوری کپی نشده اند که به خطوط بین جاده ای علائم در رانندگی تبدیل شده باشند!

سایت زرق و برق دار و شلوغ hecopartnerکه متعلق به آژانس BlaCk sheep است را مرور می کنیم. همانطور که قسمت های پایینی وب را می بینیم برجسته شدن خط ” فعلی ” کمک می کند تا بتوانیم در متن کپی شده به خوبی تمرکز کنیم.

در ادامه یک سلسله مطالب هدایت گر که جسورانه طراحی شده اند شروع به رقابت با هم می کنند تا از کپی کردن مطالب خودداری کنیم. اشکال و علائمی هم وجود دارند که سعی می کنند  ما را از مطالعه و یا کلیک بر روی صفحه ای دیگر با استفاده از ترفند گریه کردن دور کنند.

این یک راه حل مناسب و خلاق برای طراحی یک سیستم هدایت کننده و ناوبری درونی محسوب می شود. البته به همان نسبت نیز می تواند تجربیات نامناسب و تنش های غیر ضروری را برای کاربران رقم بزند.

ما همچنین شاهد لحن و طنین برخی از نرم افزارها هستیم که ساده سازی یا پیچیده تر شدن دراز مدت انیمیشن ها را موجب می شوند از قبیل یک شکاف که در جعبه ابزار طراحی دیجیتال – از نرم افراز .INTERECTION2.0یا.AIRBHBSخلق می کنیم. به طور اخص ما در جستجوی دو نوع انیمیشن استثنایی و خاص هستیم :

نرخ پیمایش غیر عادی (غیر منتظره ) و انتقال صفحه

نرخ پیمایش غیر عادی ( غیره منتظره ) : شاید اختلاف نظر بالاخره یک روز خاص به وجود بیاید ولی این بدان معنا نیست که طراحان وب علاقمند به پیوند حرکات عنصر و آمیختگی آن با شیوه های جذاب نباشند.

به عنوان مثال سایت آنا اشوود را ببینید. وقتی که شما در سایت مشغول جستجو هستید هر یک از تصاویر به صورت طبیعی در جای خود قرار دارند ولی همین که شما آن ها را مرور می کنید آن ها به سرعت حتی بیشتر از سرعت شما رو به بالا می روند.

بازدید کننده وقتی در فضای این سایت جالب و هیجان انگیز قرار می گیرد این احساس به او دست می دهد که به سادگی با عکس العمل های جنجالی، تک رنگ و مدل های آن بازی می کند.

البته جنبه های پر تحرک انیمیشنی به تدریج تبدیل به یک بخش بزرگتر از تجربیات آنلاین ما خواهد شد حتی ممکن است اتفاقات عجیبی به مراتب شدیدتر از پرتاب غیره منتظره ترشی یا ادویه های مختلف نیز روی دهد.

انتقال صفحه

در یک وب سرشار از انیمیشن های زیبا و گیرا و دارای قابلیت های فراوان فقط به طور وضوح برای ما روشن کنید که ” آیا چیزی واقعا در صفحه تغییر کرده است ” احساسی که در این شرایط دارید کمی ناشناخته و عجیب است چرا که به طور مداوم احساس می کنید از یک صفحه به صفحه ی دیگری می روید و این در شرایطی است که اصلا نوع وب سایت شما را در نظر نگرفته ایم.

یک انیمیشن متحرک ممکن است بین شما و صفحه ی مورد نظرتان فاصله بیندازد و یا یکی دیگر به شما سلام کند و خوشامد بگوید ولی تمام این مسائل را طراحان با احتیاط کامل و رعایت قوانین حرفه ای به هم پیوند می دهند. این به یک نقطه ی گذار بیشتر شبیه است که از یک سوئیچ به سوئیچ دیگر یا از یک صفحه به صفحه دیگر برویم.

مثلاً می بینیم که صفحه برای ثانیه ای خالی است و سپس ناگهان صفحه جدید بارگذاری شده و این اصلا غیر طبیعی و یا عملکردی فانتزی گونه نیست.

حتی شروع به دیدن سایت های متوالی و بیشتری می کنیم و می بینیم که در کل کشور چنین سایت هایی وجود دارند مثلاً این انتقال ها را می توان در سایت آژانس سه بعدی به وضوح مشاهده کرد.

در اینجا انتقال صفحه، تجربه یکپارچه و برند حفظ می شود شما به عنوان یک مشاهده کننده در یک کتابخانه از دیدگاه های متنوع به صفحه ی جدید دسترسی ندارید و این یک پوشه ی زیبا از طراحان لهستانی است به طوری که توانسته است یک برند طراحی محور نیز باشد.

6 ظهور تا  حداکثر ممکن

طراحی خوب حتی در حد یک طراحی کوچک هم ممکن است .

 دیتر رافر

از سالها قبل چنین تصور می شد که ما آرزوها و توانایی های خارق العاده و توأم با بازدهی مناسب را می توانیم از بازخوردهای یک جمله ی ” عجب کار محشر و تمیزی ” دریافت کنیم ولی این جهان طراحی در عصر مینی مالیسم محسوب می شود.

طراحان بصری به شدت تحت تأثیر اصول عالی طراحی دیتر رافر و همچنین مقاله تند و نافذ او در تایپوگرافی قرار گرفته اند. برای مدت ها طراحان بصری سعی کرده اند که از راه های مرسومی که آنان را به کاربران پیوند می داد خارج شوند و گزینه هایی نو در مقام حواس پرتی ها و آشفتگی های بصری ارائه دهند.

در جهانی که این طراحان در آن می زیستند تجربیات دیجیتالی امری نو و بدیع برشمرده می شد و انتخاب آنان بسیار پر معنی بود. ما ضرورتاً باید بپذیریم که وارد این دنیای عجیب و غریب شده ایم. امروزه ما سایت هایی را مشاهده می کنیم و پی گیر مطالب آنان هستیم که فقط با یک هشدار ممکن است دچار هرج و مرج شوند :

پین کردن مجلات

روند طراحی وب سایت های معتبر

H.LORENZO

روند طراحی وب سایت های معتبر

رازل دازل تورینو

روند طراحی وب سایت های معتبر

– همه ی اینها به نظر می رسد پرتاب اشیاء یا چیزهای دیگری باشد به سمت ما و برای لحظاتی احساس می کنیم که وارد آشپزخانه شده ایم و کنار سینک ظرفشویی ایستاده ایم.

می توانیم این نوع طراحی را یک نوع سوء استفاده یا توحش گرایی معنی کنیم و در واقع توانسته ایم فهرست هر یک از سایت هایی را که با این مضامین طراحی شده شناسایی کرده و به این مطالب پرداخته اند تهیه کنیم.

ولی هنوز می توان تصور کرد که سایت های بسیار منزجر کننده ای هم به احتمال زیاد در راه هستند. همانطور که ما هر روز گام به گام بیشتر به دنیای دیجیتال وارد می شویم طبیعی است که برخی سایت ها انتظار جذب حداکثری بازدیدکنندگان را با روش های غیر معمول داشته باشد.

7 –SERIFزاویه ی حروف یا سرکش های حروف

روند طراحی وب سایت های معتبر

در روزهای دشواری که خبری از مانیتورهای غیر شبکیه ای HD نبود و فونت های ضعیفی مورد استفاده قرار می گرفت و به این ترتیب نرم افزار فتو شاپ نیز نسبت به وب های بدون فونت بسیار حساس بود ( و رندرینگ ) و نمایش تصاویر سه بعدی  (3D) بسیار سخت بود البته این قضیه شامل فونت های سفارشی نمی شد.

ما به تدریج شاهد قلم های بیشتری برای طراحی و تمرکز بیشتر در این کار و حمایت های بیشتری بودیم. همچنین توانستیم با بازسازی مجددKICKSTARTER که دارای حمایت های نوگرایانه از طراحان بود موجب تنظیم و انعطاف پذیری بیشتر سریف ها شدیم.

این کار با بهره گیری از سریف های بزرگ، برجستگی های خطوط پیشانی صفحات وب ” سرصفحه ” و اصلاحات جسورانه در این مورد انجام پذیرفت.

منبع: https://webflow.com/blog/19-web-design-trends-for-2018

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد